STARS Patient Information

Leczenie

Istnieje wiele przyczyn omdleń. Większość z nich nie zagraża życiu i zazwyczaj może być w prosty sposób kontrolowana. Jednak pewna niewielka grupa przyczyn może być niebezpieczna. Pewne przyczyny omdleń można przerwać prostymi manewrami wykonywanymi przez pacjenta. Inne bardziej złożone mogą wymagać leków lub implantacji rozrusznika serca.

Postępowanie w omdleniach

Manewry

  • Jak tylko pojawią się objawy przedomdleniowe (uczucie ciepła, potliwość, nudności), naucz się natychmiast kucać lub połóż się, co pozwoli uniknąć wystąpienia omdlenia
  • Nie próbuj walczyć z objawami w pozycji stojącej. Nie jesteś silniejszy od swojego ciśnienia i ono w końcu zwycięży!
  • Jeśli nie możesz się położyć, skrzyżuj nogi i napnij mięśnie, co usprawni krążenie krwi i podniesie Twoje ciśnienie; połącz to z napięciem pośladków co wzmocni efekt i objawy ustąpią. Są to naprawdę bardzo użyteczne ćwiczenia, które można wykonywać nawet w supermarkecie!
  • Jeśli masz możliwość, szybko usiądź lub połóż się z uniesionymi nogami – na przykład przy ścianie lub na poduszce, jeśli możesz zaleca się wykonywanie okrężnych ruchów kończynami dolnymi.

Dr Wouter Wieling, Associate Professor of Internal Medicine at the University of Amsterdam, STARS medical patron demonstrates useful counterpressure manoeuvres, illustrating the direct effect they can have on blood pressure.

View film

Poboerz informacje Jestes' tym co jesz

Leki

Duża część pacjentów z omdleniami i POTS wymaga leczenia, które u jednych pomaga a u innych pogarsza sytuację. Midodryna jest jednym z bardziej skutecznych leków ale ma objawy uboczne. Najczęściej występuje świąd, mrowienie i uczucie zimna, objawy te mogą ustąpić po zmianie dawkowania.

Rozrusznik

Rozrusznik może pomóc tym pacjentom, którzy mają omdlenia w przebiegu nagłego zwolnienia pracy serca (bradykardia). Rozrusznik widzi pracę serca i przywraca jego właściwą częstość zanim dojdzie do zmniejszenia przepływu mózgowego i tym samym zmniejsza liczbę omdleń.

Pobierz informacje o rozruszniku

W celu uzyskania dalszych informacji na temat możliwości leczenia kontaktuj się z info@stars-pl.org
 


Get in touch for more help and information

info@stars-pl.org

Share

Send us your feedback

Patient Resources

To download our information resource and receive regular updates from STARS please enter your details below*:

No thanks

*Please note you can unsubscribe from our mailing list at any time

This link will take you to the site

Stay on this site